پیوندها

موضوعات مطالب

حضرت عبدالرحمن بن عوف (رض) کیست؟

مدینه تکان خورد و شن های روان به هوا برخاست و مردم صدای شتران را می شنیدند همه به کاروان شتر ها خیره شده بودند، مدتی گذشت اما باز هم قطار شتران تمام نمی‌شد، مردم از هم می پرسیدند این سروصدا و هیاهو چیست؟ خبر رسید که این کاروان قافله عبدالرحمن بن عوف است، کاروان از هفتصد شتر تشکیل می یافت که انواع کالا و غذا و دیگر نیازمندیهای مردم را بار داشت. وقتی عایشه پرسید این صدای چیست؟ به او گفته شد کاروان عبدالرحمن بن عوف است. هفتصد شتر از گندم و آرد و غذا، بر پشت دارند.

ادامه مطلب

سخنان حضرت علی هنگام وفات حضرت ابوبکر

رساي حضرت علي در وفات حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه

  ابوبکر باقلاني گويد: چون حضرت ابوبکر رضي الله تعالي عنه در گذشت همانند روز وفات پيامبر مکه را غم و اندوه فرا گرفت و حضرت علي گريان در راه خانه حضرت ابوبکر ایستاده بود، چون به نزديکي خانه آن صحابه بزرگوار رسيد اين سخنان را گفت:

درود خدا بر تو باد اي ابوبکر! تو يار و همدم رسول خدا، دوست و راز دار و امين او بودي. تو اولين کسي بودي که اسلام آوردي و ايمانت از همه خالص تر و يقينت از همه بيشتر و بيش از همه خوف خدا داشتي و تو سودمندترين مردم براي اسلام و بيش از همه مراقب رسول خدا بودي.

 

ادامه مطلب

مقدمه منظومه شاطبیه در مدح قاریان قرآن(مقاله ای از حافظ مصطفی حسنی زاده)

این مقاله از استادبزرگوارم حافظ مصطفی حسنی زاده میباشدکه سایت سنت راموردلطف خودقراردادندواین مقاله رادراختیارماگذاشتند .

حافظ مصطفی حسنی زاده

ناظم شعبه حفظ و مدرس تجوید

 مدرسه علوم دینی صدرالاسلام بندرخمیر

معرفی مختصر امام شاطبی:

نام ایشان قاسم بن فیره بن احمد الشاطبی است، در روستای خود قرائت را به سبک عرض(در این روش استاد می خواند و شاگرد گوش     می دهد) نز یکی از اساتید متقن به نام شیخ ابی عبدالله بن محمد بن ابی العاص النفذی آموخت و آنگاه قرآن را حفظ کرد و بعد از آن نزد اساتید مختلفی همچون ابی عبدالله محمد بن حُمیَر و این خُذَیل در رشته های مختلف حدیث و لغتیات و ادب و ... آموخت و اکثر کتبی که از اساتید فرا می گرفت, آنرا حفظ      می کرد مانند کتاب سیبویه در علم نحو و  ادب ابن قُطیبه و ...

پس از مدتی در علم مختلف تبهر یافت و به دعوت قاضی الفاضل به قاهره رفت و مدیریت مدرسه فاضلیه قاهره را بر عهده گرفت. ایشان شهرت بسیار پیدا کرده و مردم از نقاط دور و نزدیک به ملاقاتش می رفتند.

ادامه مطلب

گفتگویی صمیمانه با قاری پرآوازه ی قرآن کریم سعد الغامدی

« عظمت قرآن به من اجازه نمی دهد که زیاد به سرودخوانی بپردازم …»

بی تردید استاد سعد الغامدی یکی از خوش صداترین قاریان و سرودخوانان جهان اسلام است، برنامه ی ( اسرة واحدة ) دیداری را با ایشان ترتیب داد و چهره ی پاک و بی گرد ایشان را بر شیشه ی تلویزیون نمایان ساخت، وب سایت کردی (بانگه واز) این مصاحبه را به زبان کردی ترجمه نمود، من نیز برای علاقه مندان صدای دلنشین ایشان، متن این مصاحبه را به زبان فارسی بر روی این صفحه قرار دادم .

ادامه مطلب

امام مالک بن انس - امام دار الهجرة و المدينة

تولد و رشد و بالندگي  ايشان:

در شهر مدينه ي منوره، محل نزول وحي و مهد علم و سرچشمه ي معرفت، در سال هفتاد و سه ي هجري به دنيا آمد. در همان جا برآمده و بزرگ شد و آرام گرفت. دوران جواني امام مالك رحمه الله در سراي علم، خصوصاً علوم حديث و روايات، و آگاهي از آثار و اخبار صحابه و فتاوي آنان، طي شد. خانواده اي که ايشان در آن مي زيست از خانه هاي معروف علم و دانش بود. کسي که در ميان آداب و روشي از کودکي رشد مي کند داشته ها و نداشته هاي او برگرفته از خانه اش و آنچه خانواده اش براي وي دوست مي دارند خواهد بود. ايشان نيز در پرتو همين مواهب و نعمت ها بزرگ شد و بلکه زندگي وي در شهر رسول الله صلى الله عليه و سلم بود و همان آسمان بر وي سايه مي افکند و همان زمين او را دربرگرفت، موطن شرع، مبعث هدايت، محل استقرار نخستين حکومت اسلامي و پايتخت حکومت اسلام در دوران خلافت خلفاي راشد بود و جايگاه جمع آمدن نخستين صحابه و سپس شاگردان آنان بود تا آنکه نوبت به امام مالك رحمه الله رسيد و تمام اين ميراث غني علم و حديث و فتوى را دريافت و استعدادهايش در پناه آن بالنده گشت و از ميوه هايش بهره ها برد و از مردان آن بسيار آموخت

ادامه مطلب

امام ترمذی

ابوعیسی یا ابوالحسن محمد بن عیسی بن سوره بن موسی بن ضحاک سلمی ضریر بوغی ترمذی که اصل او از "مرو" بوده یکی از اصحاب صحاح سته واز ائمه مقتدی به و از اعلام حفاظ ومشاهیر محدثین است. لقب او حافظ ترمذی و مولد او، شهر قدیمی "ترمذ" واقع در ساحل "رود جیحون" وتولد او، درسال 200یا 209 و وفاتش در سال 279 در قریه ی بوغ ترمذ اتفاق افتاده است. یکی از القاب او، ضریر است؛ زیرا در آخر عمرش بینایی خود را از دست داد و بعضی نوشته اند که : «مادرزاد نابینا بوده است ». محل سکونت او، ترمذ بوده و شغل و فرزند نداشته است.

ادامه مطلب

الهی(شعر)

این اشعار از خواهر عزیزمان

سرکارخانم سمیه محمودنزاد

طلبه شعبه خواهران مدرسه صدرالاسلام خمیر

این مناجات زیبارادرادامه ی مطلب مطالعه کنید

 

ادامه مطلب

آیا تا به حال تشکیل شده اید؟ نظرتان در باره جماعت تبلیغ چیست؟

*** گروهی از آدمهای بیکاراند که وقتشان را در مساجد می گذرانند و وقت مردم را هم می گیرند؟

*** آنها انسانهای بی سوادی اند که بدون آنکه چیزی بدانند مردم را موعظه می کنند؟!

*** گروهی اند که همه اش از احادیث ضعیف و روایات ضعیف استفاده می کنند؟

و....

این جملاتی است که خیلی از اوقات در جامعه، نه از عامه مردم بلکه اغلب از برخی افرادی که تحصیلات دینی یا دانشگاهی دارند شنیده می شود. در مقابل افراد زیادی نیز که خود همراهی با این حرکت را کم و بیش تجربه نموده اند، آن را حرکتی بسیار مبارک و موثر برای فرد و اجتماع می دانند.

ادامه مطلب

بشنوازمن ای خواهرم(شعر)

چند پیامی بشنو از من خواهر والا مقام

 

                  دست بردارازتمنای دل نا پخته خام

کین دل شوریت سر  می برد بالای دار

          می گذرد این غصه ها می دهد آبت به باد

آبرویت گر رود حیثیتت برباد رفت

      هرچه خوبی کشته ای زیر مشتی خاک رفت

خواهرم ای مهربان یار، ای عزیز

               زلف زیبا را به پشت روسریهایت مریز

این حجابت چو صدف باشد که دُرّ را وا رهد

          ازگزند چشم ناپاک و دلهای حریص

صبر کن پیشه، درهمه کارهای دنیای گذر

         میوه اش زقوم اول وآخرش همچون عسل

گرکه خواهی ملک شاهی دست یابی آن جهان

       کلبه درویشی گزین و لحظه ها قرآن بخوان

از نگاه اجنبی ای خواهرم چشمت بپوش

               شوهرت را از شراب مهربا نی ها بنوش

چشم خود را کن به قرآن سرمه هردم ای عزیز

    اشک ترس از روی اخلاص رو به اربابت بریز

دیده دریا کن به درگاه خداوند حمید

                   او که دریا و همه آبهای عالم آفرید

لینک ثابت

انسان، پیشرفت و تکنولوژی، فرهنگ (مقاله ای از شیخ بزرگوار شیخ صالح خردنیا)

صالح خردنیا(مدرس مدرسه دینی صدرالاسلام بندر خمیر)

صنعت و تکنولوژی همواره سیر تحول ، دگرگونی و رشد و ترقی را می پیماید، و روز به روز، بلکه ثانیه به ثانیه درحال رشد و توسعه است. سازندگان و تولیدکنندگان صنایع با یکدیگر رقابت می کنند و بر روند ترقی  روبه رشد آن می افزایند، تا هر روز ابزار جدیدتر و با کارآیی بیشتری را وارد بازار کنند. از جمله آن صنایع در حال رشد و توسعه، ابزار ارتباطی و رسانه ای می باشد، که طی چند سال اخیر تحول و رشد قابل توجهی داشته است. ابزارهایی مثل رایانه،ماهواره،اینترنت، تلفن همراه و گوشی های موبایل که روز به روز با امکانات و قابلیتهای بیشتر و جدیدتری وارد بازار و در اختیار متقاضیان و افراد جامعه قرار می گیردشیخ محمدصالح خردنیا(تصویرمتعلق به سایت بیان است)

ادامه مطلب

توضیحاتی پیرامون کلاس تاریخ سایت سنت

دراین کلاسها از جزوات نوشته ی علماء مختلف استفاده خواهدشد

که درابتدا ودر دوره ی اول کلاس که ازبعثت تاهجرت رامورد نظر قرارمیدهد از جزوه ی زندگانی پیامبر نوشته ی استاداسحق محمدی استفاده میشود.

امتحان دوره ی اول در دوم اردیبهشت ماه برگزارمیشود.

جوائزدوره ی اول(البته تااین لحظه چون احتمال جذب کمک وافزایش جوایز وجوددارد)

5کارت اعتبار 5000تومانی تلفن همراه

3عدد خط ایرانسل

+دی وی دی نفیس سخنرانی های شهیدضیایی

لینک ثابت

دعاهای قرانی درسوره بقره

بقره

 *رَبِّ اجْعَلْ هَذَا بَلَدًا ءَامِنًا وَارْزُقْ أَهْلِهُ وَمِنَ الْثَمَراتِ مَنْ ءَامَنَ مِنْهُم بِاللهِ وَالْیَوْمِ الأَخِرِ. (البقره/۱۲۶)

- خدای من این سرزمین را شهری پرامن و امانی گردان و اهل آن را کسانی که از ایشان به خدا و روز باز پسین ایمان آورده‌باشند از میوه‌ها روزیشان رسان و بهره‌مندشان گردان.

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

وَإِذْ یَرْفَعُ إِبْرَاهِیمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَیْتِ وَإِسْمَاعِیلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّا إِنَّکَ أَنتَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ. رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّکَ وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا وَتُبْ عَلَیْنَا إِنَّکَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ. (البقره/ ۱۲۸ ـ ۱۲۷)‏

و ( به یاد آورید ) آن گاه را که ابراهیم و اسماعیل پایه‌های خانه ( کعبه ) را بالا می‌بردند ( و در اثنای آن دست دعا به سوی خدا برداشته و می‌گفتند: ) ای پروردگار ما!  ( این عمل را ) از ما بپذیر، بی‌گمان تو شنوا و دانا ( به گفتار و نیّات ما ) هستی.

 

 

‏‏‏ای پروردگار ما! چنان کن که ما دو نفر مخلص و منقاد ( فرمان ) تو باشیم، و از فرزندان ما ملّت و جماعتی پدید آور که تسلیم ( فرمان ) تو باشند، و طرز عبادات خویش را ( در کعبه و اطراف آن ) به ما نشان بده و ( اگر نسیان و لغزشی از ما سر زد ) بر ما ببخشای ( و در توبه را بر رویمان باز گذار )، بی‌گمان تو بس توبه‌پذیر و مهربانی. 

 

 
 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

*رَبَّنآ ءَاتِنا فی ِالدُّ‌نْیَا حَسَنَةَ وَفی ِالْأخِرَةِ وَقِنا عَذ َابَ النَّار. (بقره/۲۰۱)

- پروردگارا! در دنیا به ما نیکی عطا کن و در آخرت نیز به ما نیکی  مرحمت عطا فرما و ما را از عذاب آتش نگاه‌دار.

 

 
 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

 

 *ربَّنَا أَفْرغْ عَلَیْنَا صَبْرا ً وثَبِّتْ أقْدامَنَا عَلَی الْقَوْمَ الْکفِرینَ. (بقره/۲۵۰)

- پروردگارا!  بر دلهایمان صبر و شکیبایی بریز و گامهایمان را ثابت واستوار بدار و ما را بر جمعیت کافران پیروز بگردان.

 

 
 

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

 

*رَبَّنَا لاَتُؤاخِذْنَا إِنْ نَّسینَا أو أخْطَأنَا رَبَّنَا و َلاَتَحْمِلْ عَلیْنَا إِصْرًا کَمَا حَمَلَتْهُ عَلَی الَّذِینَ مِنْ قَبْلِنَا وَلاتَحَمِّلَنا مَا لاَطَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرِلَنَا وَارْحَمْنَا اَنْتَ مَوْلنَا وَفَانْصُرْنَا عَلَی الْقَوَمِ الْکَفِرِیِنِ. (بقره/۲۸۶)

- پروردگارا! اگر ما فراموش کردیم یا به خطا رفتیم ما را مؤاخذه مکن، پروردگارا تکلیف سنگین را بر ما مگذار آنچنان که بر کسانی که پیش از ما بودند گذاشتی، پروردگارا آنچه را که طاقت آن را نداریم بر ما مقرر مدار و از ما درگذر و ما را ببخشای و به ما رحم فرمای، تو  مولا و سرور مایی، پس ما را بر جمعیت کافران پیروزگردان

لینک ثابت

پوشش زن در ادیان الهی

پوشش زن در ادیان الهی
 پوشش و عفاف از آن جهت که یک امر فطری است و برای حیات اجتماعی انسان ضرورت دارد، در ادیان و مذاهب الاهی دارای جایگاه خاصی است. تمام ادیان آسمانی، حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده‏اند و جامعه بشری را به سوی آن فراخوانده‏اند؛ زیرا حیا و لزوم پوشش به طور طبیعی در نهاد زنان به ودیعت نهاده شده و احکام و دستورهای ادیان الاهی هماهنگ و همسو با فطرت انسانی تشریع شده است.
بر اساس اصل لزوم هماهنگی و تناسب آفرینش و قانونگذاری، خداوند لباس و پوشاک را در لابلای نعمت‏های بیکرانش به بشر ارزانی داشت و اشتیاق درونی زنان به «حجاب» را با تشریع قانون پوشش مستحکم ساخت تا گوهرِ هستی «زن» در صدفِ پوشش صیانت گردد و جامعه از فرو افتادن در گرداب فساد و تباهی نجات یابد. بدون تردید جهان بینی و انسان شناسی هر فرهنگ و مکتب، نقش اساسی و مهمّی در انتخاب نوع و کیفیت پوشش دارد.
ادامه مطلب

یک خانه تکانی داخلی

یک خانه تکانی داخلی 

شاید تصاویری زنده از بتکده‌ای را دیده باشی؛ در کنار مردمان بیسواد و ساده‌لوح پروفسرها و دکترها و مهندسها و مخترعان و دانشمندانی را نیز می‌یابی که دو کف بهم چسپانده جلوی روی خود گرفته از سنگهای سخت خارا که پتک سنگتراش آنها را از کوه بی‌جان کنده و نقش و نما داده، طلب راز و نیاز می‌کنند. آن یکی از سنگ می‌خواهد تا گره کور فرمول بمب اتم را برایش بگشاید، و این دیگری می‌خواهد درمان بیماری لا علاج ایدز را بدو نشان دهد، و سومی در بحری دیگر است و چهارمی را حاجتی دیگر…

 

ادامه مطلب

*داستان حضرت ادریس علیه السلام

حضرت ادریس علیه السلام

حضرت ادریس؛ پیامبری است که بعد از حضرت آدم؛ به پیامبری مبعوث گردیده است و نام او در قرآن ذکر شده است و اولین پیامبری است که خداوند به وسیله حضرت جبرئیل برای هدایت نسل «قابیل» در حدود تعداد ۳۰ صحیفه به قلب پیامبر عظیم‌الشأن وحی فرمود. حضرت ادریس؛ بعد از شش پشت به حضرت آدم؛ می‌رسد و در حالی که جد بزرگش «حضرت شیث» وفات فرمود، در سن بیست سالگی بود.

قرآن چگونگی زندگی و آداب دینی او را به طور مفصل بیان نکرده است، ولی در ۳۰ آیه قرآن از او بحث کرده است و بیان کرده است که بسیار صادق و صابر بوده است و نزد خداوند مقام بالا و والایی داشته است.

ادامه مطلب

سایر صفحات : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6