پیوندها

موضوعات مطالب

مقاله پیرامون حدیث قرطاس_ نوشته ابراهیم پروازپور

معنی لغوی و اصطلاحی قرطاس

قرطاس مفرد قراطیس و به معنای کاغذ است. هر دو لفظ (قرطاس و قراطیس) در قرآن مجید بکار رفته اند
«لو نزلنا علیک کتاب فی قرطاس فلمسوه بایدیهم لقال الذین کفروا ان هذا الا سحر مبین» (انعام 7) اگر ما کتابی بفرستیم در کاغذیکه آن را بدست خود لمس کنند باز کافران گویند این نیست مگر سحری آشکار.

«و ما قدروا الله حق قدره اذ قالوا ما انزل الله علی بشر من شئ قل من انزل الکتب الذی جاء به موسی نوراً و هدی للناس تجعلونه قراطیس تبدونها و تخفونها کثیراً» (انعام 92) و آن کسانی که گفتند خدا بر هیچ از بشر کتابی نفرستاده، خدا را نشناختند. ای پیامبر بگو به آنها کتابی را که موسی آورد و در آن نور هدایت برای مردم بود آنرا چه کسی فرستاد؟ که شما آیاتش را در اوراق نگاشتید بعضی را آشکار نمودید و بسیاری را پنهان نمودید.

ادامه مطلب

دانلودسرودها واناشیداسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

مجموعه ای از سرودها واناشید رابرای دانلود شماقراردادیم

ان شاءالله که مورداستفاده شماقراربگیرد.

   

 سرود ها

 
   
شنيدن و ذخيره نام خواننده نام سرود

 

ذخيره

 

شنيدن

بلبلان مدينه

از بى وطنى

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

حجاب

 

ذخيره

 

شنيدن

جاويد

اين مجلس قرآن بود

 

ذخيره

 

شنيدن

روح الله

مومنين بپا خيزيد

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

مناجات

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

من مسلمانم

 

ذخيره

 

شنيدن

 

اى ملت غيور

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

اى غافل

 

ذخيره

 

شنيدن

بلبلان مدينه

كريم السجيا

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

صلوا على محمد صلى الله عليه وسلم

 

ذخيره

 

شنيدن

جاويد

مناجات

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

ما در دين اسلامم

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

اى حاجيان خوش آمديد

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

دنيا همه فندو فريب است

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

الهى از تو ميخواهم

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله و احسان الله

دلت را خانه من

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله و احسان الله

فداى عمر باد جان و تنم

 

ذخيره

 

شنيدن

جاويد

الصبح بدا / عربى

 

ذخيره

 

شنيدن

جاويد

نقش قرآن

 

ذخيره

 

شنيدن

صراط الله

اى روزه دار مومن

لینک ثابت

حدودالله درقران_ مقاله استادعبدالظاهرسلطانی

الحمدلله رب العالمين والصلاه والسلام علي رسول الله وعلي آله واصحابه اجمعين.
     به فضل توفیق خداوند و دانش بشر هر روز از زواياي گوناگون مادي ومعنوي جهان پرده اي برداشته شده ونقطه ي كوري روشن مي گردد. قرآن كريم نيز با گذشت بيش از 1400 سال از تاريخ نزولش و كارهاي گسترده اي كه روي آن انجام گرفته است از اين قاعده مستثني نيست، و مي توان با تفحص وتحقيق نكات تازه اي از آن كشف واستخراج نمود كه در اين راستا به نظر مي آيد كار هاي واژه اي ولغوي از اولويتي مضاعف برخوردار باشند، زيرا به دليل فاصله ي زماني بر معناي بسياري از لغات، غبار مجاز،كنايه ، استعاره ، لهجه، اختلاط، منطقه و...  نشسته است وگرچه معناي اصيل آن ها را علماي لغت از نسلي به نسل ديگر منتقل كرده اند اما چه بسيارند كساني كه هنگام تفسير وترجمه ی آيات همان معني ثانوي را در ذهن داشته و بر اساس آن در پي تبيین مفاهيم قرآني بر مي آيند.
بنده با انتخاب موضوع اين مقاله سعي كردم يكي ازتعبيرات قرآني را كه خداوند بارها آن را به خود نسبت داده (حدودالله) و از تجاوز از حد ومرز آن يا نزديك شدن به محدوده ی ممنوع آن اخطار و هشدار داده است تلك حدود الله فلا تعتدوها(1) تلك حدود الله فلا تقربوها(2) مورد باز بيني قرار دهم.
گر چه تقريباً معناي اصيل آن به درستي استعمال شده و مي شود اما در ميان اكثر مفسران ومترجمان وفقهايي كه از حدود خداوند بحث كرده وبرايش اقسام و انواعي قايل شده اند -كه البته بعداً ذكر مي كنيم هيچ كدام در حد اطلاع من به طور مستقل تعبير يا اصطلاح (حدودالله) را مورد بررسي قرار نداده اند و واضح است كه به مصاديق وموارد آن هم نپرداخته باشند.
از اين رو با تعريف كلمه ی (حد) و بیان مشتقات مستعمل آن درقرآن آغاز كرده و پس از آوردن انواع حدود آياتي را ذكر نموده ام كه واژه ی (حدود) در آن ها به كار رفته است. سپس مصاد يق( حدود الله) را در آيات فوق بيان نموده ام.

ادامه مطلب

نوشته شدن آیات قران برروی بدن طفل 9ماهه

خداوند در قرآن می فرماید: سَنُرِيهِمْ آيَاتِنَا فِي الْآفَاقِ وَفِي أَنفُسِهِمْ حَتَّى يَتَبَيَّنَ لَهُمْ أَنَّهُ الْحَقُّ أَوَلَمْ يَكْفِ بِرَبِّكَ أَنَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ شَهِيدٌ (سوره فصلت آیه ۵۳)

"ترجمه : به زودى نشانه‏هاى خود را در اطراف جهان و در درون جانشان به آنها نشان مى‏دهيم تا براى آنان آشکار گردد که او حق است؛ آيا کافى نيست که پروردگارت بر همه چيز شاهد و گواه است؟!"

خداوند آیات و نشانه های قدرت و عظمت خویش را به شکلهای مختلف به انسانها نشان می دهد .

علی یاکوبوف کودکی روسی

تلوزیون رسمی روسیه روز ۲۲ اکتبر خبری را از یکی از شهرهای روسیه نقل کرد که روی بدن کودکی نه ماهه آیات قرآن نوشته می شود.ادامه مطلب

داستان اسلام آوردن چند زن بریتانیائی به روایت خودشان

هنگامی که داخل مجلس آنان شدم، دیدم هیچ کدام از آنها شبیه زنان  خانه‏دار نبودند؛ آنها پزشک و معلم و فیزیک‏دان بودند؛ آرامش آنها مرا به حیرت واداشت که چگونه احساس سکون وآرامش می‏کنند. این دیدارها ادامه داشت و من کتابهای زیادی در مورد اسلام مطالعه کردم تا اینکه متقاعد شدم که مسلمان شوم.

ادامه مطلب

مطالعه تاریخ_ مقاله اختصاصی سایت سنت

این مقاله به طوراختصاصی توسط شیخ نادربیگدلی برای سایت سنت نوشته شده است پس برای کپی برداری منبع راذکرنمایید.

الحمدلله و الصّلاه والسّلام علی رسول الله و علی آله وصحبه ومن والاه امّا بعد:


یکی ازمسائلی که شاید ذهن بسیاری از افراد که به نحوی با تاریخ سر کار دارند را به خود مشغول کرده باشد این است که شناخت گذشتگان چه منافعی برای ما دارد.یا به تعبیر دیگر ما چه چیزی از تاریخ می آموریم که گذشتگان چه منافعی برای ما دارد .یا به تعبیر دیگر ما چه چیزی از تاریخ می آموزیم که ندانستنش موجب زیان و ضرر می گردد.وامکان دارد سوال به این شکل مطرح شود با اینکه می دانیم قرآن کریم کتاب قصه نمی باشد چرا درآیات متعدد آن سرگذشت امتها ی قبل را به تصویر می کشد.این سوالات وابهامات باعث شد تا مقاله ای هرچند مختصر پیرامون اهمیت و نقش تاریخ درزندگی بشر بنویسیم قرآن کریم درآیات متعددی انسانها را تشویق وترغیب می کند که در زمین سیرکنندواین سیردرزمین برای مطالعه در طبیعت نیست بلکه برای مطالعه تاریخ است مطالعه تحولات جامعه بشری،مطالعه پیشرفتهای وسقوطها،رشد،تکامل وانقراض تمدنها.وا از آیات استفاده می شود که حوادث تاریخی عالم بر اثر تصادف صورت نمی گیرد چون در این صورت مطالعه تاریخ گذشته با امروز هیچ

 ارتباطی پیدا نمی کند.

ادامه مطلب

برگزاري اولين دوره مسابقات ورزشي طلاب مدارس دینی

 

  


برگزاري اولين دوره مسابقات ورزشي طلاب مدارس علوم ديني اهل سنت هرمزگان

اولين دوره مسابقات ورزشي طلاب مدارس علوم ديني اهل سنت هرمزگان در بندرعباس انجام شد.در اين دوره از مسابقات در سه رشته تنيس روي ميز،دوميداني و شنا به رقابت پرداختند.در پايان اين مسابقات به نفرات اول تا سوم هر رشته جوايزي اهدا شد.

اسامي نفرات برتر هر رشته بدين شرح است:

در رشته ي تنيس روي ميز:نفر اول وليد رحيمي از مدرسه ي علوم ديني محمديه هلر قشم،نفر دوم امير رحيمي از مدرسه ي علوم ديني محمديه هلر قشم و نفر سوم صالح كماليان از مدرسه علوم ديني اسماعيليه گياهدان قشم

در رشته ي دوميداني:نفر اول فرشيد رحيمي از از مدرسه ي علوم ديني محمديه هلر قشم،نفر دوم محمد نژاد باسعيدو از مدرسه علوم ديني اسماعيليه گياهدان قشم،نفر سوم محمد پوازي از مدرسه علوم ديني اسماعيليه گياهدان قشم

در رشته ي شنا:نفر اول محمد پوازي از مدرسه علوم ديني اسماعيليه گياهدان قشم،نفر دوم آرمان ميري از مدرسه ي علوم ديني محمديه هلر قشم،نفر سوم صالح كماليان از مدرسه علوم ديني اسماعيليه گياهدان قشم

شايان ذكر است نفرات برتر هر رشته به مسابقات كشوري كه در تابستان 1390 برگزار خواهد شد اعزام خواهند شد.

 

لینک ثابت

عبدالله بن زبیر کیست؟ نگاهی به زندگی واقعی عبدالله بن زبیر

عبدالله بن زبیر رضی‌الله‌عنه، شهسوار قریش، اوّلین مولود مسلمانان در مدینه، شیرمرد شجاع، عائذ بیت‌الله و مصلوب كعبه یكی از یاران رسول خدا و از رادمردان غیور صدر اسلام است كه تاریخ نام او را با غیرت و ایمان و جان‌فشانی و شجاعت ثبت كرده است.
پدر عبدالله، صحابی جلیل‌القدر زبیر بن عوام بن خویلد، و مادرش أسما دختر حضرت ابو‌بكر صدّیق بود. صفیه دختر عبدالمطلب و عمة پیامبراكرم صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم‌، مادربزرگ پدری‌اش، و أمّ‌المؤمنین حضرت خدیجه بنت خویلد عمة پدرش و أمّ‌المؤمنین عایشه، خالة خودش بود.(1)

ادامه مطلب

دختری از روسیه

اين داستان را به شما تقديم مي كنم، داستاني كه بايد آنرا به ياد داشته باشيم و آنرا به همسران ،‌دختران و خواهران خويش منتقل كنيم تا آنرا در دل ،‌عقل و جان خود به خاطر بسپارند تا همه بدانند كه دين خداوند پيروز و سربلند است حتي اگر اهل آن از آن شانه خالي كنند يا افرادي كه به آن منتسب هستند و دربين ما زندگي مي كنند،‌با زبان ما سخن مي گويند و به طرف قبله ما نماز مي خوانند ،‌ با آن سرجنگ داشته باشد
دختري از روسيه... تازه مسلمان و از سرزمين كفر،‌ زبان عربي بلد نبود اما مسيري را پيموده بود كه بيشتر مردان ما از رفتن آن باز مانده اند.

ادامه مطلب

از انجیل تا قرآن؛ داستان اسلام یوسف بران

نگارش و ترجمه: یعقوب پغار

در سال ۱۳۸۶ هـ ش بود که توفیق انجام مراسم حج نصیبم گردید. در سرزمین وحی مسلمانان زیادی را با ملیت های مختلف ملاقات کردم که برخی مسلمان زاده و برخی تازه مسلمان بودند.

یک روز پس از نماز عصر در مسجد الحرام نشسته بودم که متوجه شدم در سمت راست من جوانی که ظاهرا چهره ای اروپایی یا آمریکایی داشت نشسته است. با وی احوالپرسی کردم و از ملیتش پرسیدم. جواب داد اهل کانادا هستم. پرسیدم مسلمان زاده هستید یا مسلمان شده اید؟ گفت: قبلا مسیحی بودم و نزدیک یک سال است که مسلمان شده ام.

ادامه مطلب

خواهرم غمگین مباش

دکترصالح بن علی أبو عرَّاد / ترجمه: صلاح الدین مصلح

خواهر مسلمان!

ای مؤمن مطیع!

ای مروارید گرانبها، و ای گوهر قیمتی!

السلام علیکِ و رحمة الله تعالى وبرکاته…

ادامه مطلب

قرآن بخوان

با تو گر خواهي سخن گويد " خدا " قرآن بخوان

                                         تا شود روح تو با حق آشنا قرآن بخوان

اي بشر ياد "خدا" آرامش دل مي دهد

                                       دردمندان را بود قرآن دوا ، قرآن بخوان

دامها گسترده شيطان در مسير عمر تو

                                    تا كه ايمن باشي از اين دامها قرآن بخوان

" رتل القرآن ترتيلا " نداي رحمت است

                                  مي دهد قرآن به جان و دل صفا قرآن بخوان

گفت پيغمبر كه بي دين است هر كس بي حياست

                                              تا شود روح تو پابند حيا قرآن بخوان

اي كه روحت سخت پابند غم دنيا شده

                                           مي كند قرآن تو را از غم رها قرآن بخوان

چون بود قرآن برنامه عمر بشر

                                                تاکه توفیق عمل یابی بیا  قرآن بخوان

لینک ثابت

هست مجلس ما برای قرآن

هست مجلس ما برای قرآن               از مرحمت خدای رحمان

بوبکر که بشد رفیق غارش                از مهر ومحبتش به قرآن

فاروق که به شد شهید محراب            از تأثیر آیه های قرآن

عثمان که بشد شهید اکبر                   از برکت آیه های قرآن

حیدر که به شد فاتح خیبر                 از عشق ومحبتش به قرآن

اصحاب رسول شدند قربان                هر قطره ی خون برای قرآن

ماییم چو دوست آن محمود               جان ودلمان فدای قرآن

هست مجلس ما برای قرآن               از مرحمت خدای رحمان

بوبکر که بشد رفیق غارش                از مهر ومحبتش به قرآن

فاروق که به شد شهید محراب            از تأثیر آیه های قرآن

عثمان که بشد شهید اکبر                   از برکت آیه های قرآن

حیدر که به شد فاتح خیبر                 از عشق ومحبتش به قرآن

اصحاب رسول شدند قربان                هر قطره ی خون برای قرآن

ماییم چو دوست آن محمود               جان ودلمان فدای قرآن

لینک ثابت

شیخ سید عبدالرحیم خطیب

 سید عبدالرحیم خطیب  از بزرگترین علماء منطقه جنوب ایران محسوب می شود که درمدت عمر پر برکتش حامل خیر فراوان در زمینه علوم دینی به مردم این خطه بوده است. زادگاه اجدادی ایشان روستای گیاهدان در جزیره قشم است. این روستا محل سکونت اغلب سادات جزیره قشم بوده است. با این حال خانواده خطیب از سالهای قبل به بندرعباس مهاجرت نموده بودند، به طوریکه پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید احمد قاضی از معتمدین بندرعباس و روستاهای اطراف بوده و برای سالها قضاوت شرعی و امامت جمعه اهل سنت بندرعباس را به عهده داشته است.

ادامه مطلب

شیخ عبدالرحمن خالدی ملقب به سلطان العلما

علامه شیخ الاسلام شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء از بزرگان منطقه و شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران بوده‌است. نام کامل وی: شیخ عبدالرحمن بن یوسف الخالدی المخزومی. نسب ایشان به «سیف الله المسلول» خالد بن ولید بن المغیره می‌رسد. ایشان در شهر بستک دیده به جهان گشودند، دوران کودکی در زادگاه وخود وسپس برای کسب علم به مدارس دینی کوهیج رفتند. در نوجوانی برای ادامه تحصیل رهسپار دیار هند شدند، از آنجا به کشمیر ، مکه ، مدینه ، الاحساء ، رفتند. از آنجا نیز به مصر رفتند ودر دانشگاه ازهر شریف تحصیل علم نمودنمد. سپس به بستک مراجعت نمودمد ودر آنجا مدرسه ساختند و به کودکان آموزش می‌دادند. در بستک قوام السلطنه لقب «سلطان العلماء» به ایشان دادند. ایشان در مدرسه خود مشغول تدریس بودند تا اینکه در سال ۱۳۲۶ هحری قمری ودر اثر اغتشاش بستک را ترک نمودند ورهسپار بندر لنگه شدند. در آنجا مدرسه «الرحمانیه» بنیادگذاری نمودند وبه دانش آموزان علوم شرعی ودینی تعلیم می‌دادند. ایشان در سال ۱۳۶۰ هجری قمری در لنگه این دار فانی را بدرود گفتند.

لینک ثابت

سایر صفحات : 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6