پیوندها

موضوعات مطالب

روزهای پایانی حیات رسول الله صلی الله علیه وسلم

مقاله(روزهای آخرحیات رسول الله)ماه ربیع الاول شاهد دو حادثه ی بزرگ در تاریخ مسلمانان و جامعه ی بشری است یکی حادثه ای مسرت بخش و با برکت و دیگری حادثه ای مصیبت بار و اندوهناک. در مورد حادثه ی مسرت بخش آنچنانکه همگان اطلاع دارند دوازدهم ربیع الاول سالروز میلاد رسول الله صلی الله علیه وسلم است ...

ادامه مطلب

پاسخ عطار به دشمنان اصحاب رسول

عطار در جواب کسانی که به اصحاب رسول خدا(ص) تهمت می زنند می گوید

ای گرفتار تعصب مانده                           دائما در بغض در حب مانده

گر تو لاف از هوش و از لب می زنی           پس چرا دم از تعصب می زنی

در خلافت نیست میل ای بیخبر                میل کی آید ز بوبکر و عمر

میل اگر بودی در آن دو مقتدا                    هر دو کردندی پسر را پیشوا

هر دو گر بردند حق از حق وران                 منع واجب آمدی بر دیگران

گر نمی آید کسی در منع یار                    جمله را تکذیب کن یا اختیار

ور کنی تکذیب اصحاب رسول                   قول پیغمبر نکردستی قبول

گفت هر یارم نجمی روشن است             بهترین قرن ها قرن من است

بهترین خلق یاران منند                           اقربا و دوست داران منند

بهترین چون نزد تو باشد بتر                    کی توان گفتن تورا صاحب نظر

منطق الطیر صفحه 32-29 به کوشش ا-پ

لینک ثابت

افک(مقاله ای پیرامون واقعه ی افک)

توضیح مدیرسایت

واقعه ی افک واقعه ای بزرگ بود که منافقین خواستند بادستاویزقراردادن این بهتان عظیم شری را برای خانواده ی

رسول الله وحضرت عایشه صدیقه وخانواده ی صدیق اکبررقم بزنند اما افک بنابه گفته ی الله ذوالجلال خیری بودبرای

آنها

مقاله ای که درادامه ی مطلب است از سایت شورای بین المدارس جنوب نقل میشود

ادامه مطلب

حضرت عبدالرحمن بن عوف (رض) کیست؟

مدینه تکان خورد و شن های روان به هوا برخاست و مردم صدای شتران را می شنیدند همه به کاروان شتر ها خیره شده بودند، مدتی گذشت اما باز هم قطار شتران تمام نمی‌شد، مردم از هم می پرسیدند این سروصدا و هیاهو چیست؟ خبر رسید که این کاروان قافله عبدالرحمن بن عوف است، کاروان از هفتصد شتر تشکیل می یافت که انواع کالا و غذا و دیگر نیازمندیهای مردم را بار داشت. وقتی عایشه پرسید این صدای چیست؟ به او گفته شد کاروان عبدالرحمن بن عوف است. هفتصد شتر از گندم و آرد و غذا، بر پشت دارند.

ادامه مطلب

سخنان حضرت علی هنگام وفات حضرت ابوبکر

رساي حضرت علي در وفات حضرت ابوبکر صدیق رضی الله عنه

  ابوبکر باقلاني گويد: چون حضرت ابوبکر رضي الله تعالي عنه در گذشت همانند روز وفات پيامبر مکه را غم و اندوه فرا گرفت و حضرت علي گريان در راه خانه حضرت ابوبکر ایستاده بود، چون به نزديکي خانه آن صحابه بزرگوار رسيد اين سخنان را گفت:

درود خدا بر تو باد اي ابوبکر! تو يار و همدم رسول خدا، دوست و راز دار و امين او بودي. تو اولين کسي بودي که اسلام آوردي و ايمانت از همه خالص تر و يقينت از همه بيشتر و بيش از همه خوف خدا داشتي و تو سودمندترين مردم براي اسلام و بيش از همه مراقب رسول خدا بودي.

 

ادامه مطلب

عبدالله بن زبیر کیست؟ نگاهی به زندگی واقعی عبدالله بن زبیر

عبدالله بن زبیر رضی‌الله‌عنه، شهسوار قریش، اوّلین مولود مسلمانان در مدینه، شیرمرد شجاع، عائذ بیت‌الله و مصلوب كعبه یكی از یاران رسول خدا و از رادمردان غیور صدر اسلام است كه تاریخ نام او را با غیرت و ایمان و جان‌فشانی و شجاعت ثبت كرده است.
پدر عبدالله، صحابی جلیل‌القدر زبیر بن عوام بن خویلد، و مادرش أسما دختر حضرت ابو‌بكر صدّیق بود. صفیه دختر عبدالمطلب و عمة پیامبراكرم صلّی‌الله‌علیه‌وسلّم‌، مادربزرگ پدری‌اش، و أمّ‌المؤمنین حضرت خدیجه بنت خویلد عمة پدرش و أمّ‌المؤمنین عایشه، خالة خودش بود.(1)

ادامه مطلب

خالدبن ولید شمشیر برهنه خدا

هفده سال قبل از ظهور اسلام در مکه از دامان لبابه صفری خواهر ام المؤمنین میمونه ابر مردی پا به عرصه گیتی نهاد که بعدها تلؤ تلؤ شمشیر برنده اش آتش بر ملحدین عالم زد پدرش ولید بن مغیره از اشراف قریش بود ودر مکه جایگاهی بس بزرگ داشت طبق رسوم عرب پرورش خالد که دارای شش برادر ودو خواهر بود در خارج از مکه در روستاهای اطراف آن صورت گرفت.
درمحیطی که وی پرورش می یافت اسب سواری ،شمشیرزنی ومبارزات جنگجو یانه ازسرگرمی های آن دیاربه شمارمیرفت وآن حضرت ازهمان زمان دردلیری، هوش وذکاوت ازجوانان منتخب قریش به شمارمیرفت

ادامه مطلب

عثمان بن عفان رضي الله عنه

مقدمه:

تاريخي که مي نگاريم وسخناني درباره ي آن مي رانيم ،تاريح گذشتگان است وزماني که قيد گذشته را ياد مي نمائيم؛ بمعناي آن است که دگر بوده وسر آمده ودرميان ما حاضر وشاهد نيست وهر کدام از آنها اگر خوب بودند بخوبي رسيدند واگر بغير از آن باشد ،حديث آنها حديثي ديگر خواهد بود واز نظر ما پرونده هاي آنها بسته شده است .انسانهايي بودند به مانند سایر انسانها وبا حال واحوال بشري. از ملائکه يا انسانهاي عاري از فکر واختيار سخن نمي گوئيم از انساني که هزاران فکر ومنش وآرزو در سر دارد ومي پروراند سخن مي گوئيم. واگر اين چنين نبود واين ويژه گيها نداشت بکار نمي آمد وثبت وضبط نمودن وخواندن زندگانیش، عملي بيهوده وخارج از فايده مي بود.

خداي عزوجل درقرآن به تاريخ وداستان گذشتگان اهميت داده وآنرا ذکرنموده تا مايه ي عبرت وتجربه ديگران واقع شود وبقول حافظ شيراز :

جميله ايست عروس جهان ولي هشدار                       که اين مخدّره درعقد کسي نمي آيد   

ادامه مطلب

قیام عاشورا و شهادت امام حسین از دیدگاه اهل سنت

حادثه کربلا از وقایع مهم تاریخ اسلام است که مقاصد و مفاهیم والا و پر ارزشی در بر دارد. عمق این تراژدی به قدری بزرگ است که با گذشت چندین قرن، با فرا رسیدن روز عاشورا، خاطره اندوهبار شهادت مظلومانه حضرت حسین رضی الله عنه و یاران با وفایش در اذهان میلیونها انسان مومن و آزاده تداعی می‏شود. از این رو، نباید داستان حادثه کربلا و شهادت حضرت حسین رضی الله عنه را مسألۀ ساده ای تصور کرد و به سادگی از کنار آن گذشت، زیرا داستان کربلا نهضت فرزند رسول الله صلی الله علیه وسلم است که برای خدا قیام می کند و انسانیت را به نهضتی فرا می خواند که اساس آن آزادی، عدالت و شرافت است، او می خواهد تا مردم از ظلم و جور حاکمان زمان، رهایی یابند و عدل و قسط و برادری و برابری درهمه جا گسترش یابد و برای تحقق این آرمان والا و الهی، با عشق و ایمان و با کمال شجاعت و شهامت قدم بر می دارد، و در نهایت با شهادت وجود با ارزش خویش به همگان درس آزادگی و عزت می آموزد.

ادامه مطلب

عمرو بن عاص کیست ؟ نگاهی به زندگی و شخصیت واقعی حضرت عمرو بن عاص (زض)

حضرت عمرو بن عاص بن وائل سهمی، مکنی به ابومحمد و ابو عبدالله یکی از اصحاب جلیل القدر پیامبر اکرم صلی الله علیه وسلم می باشد که متاسفانه ایشان نیز در نتیجه تبلیغات گسترده و شبهه افکنی های مغرضانه ای که در مورد مقام شامخ اصحاب پیامبر خدا انجام می گیرد، مورد طعن و بی مهری قرار گرفته، و آن طور که باید معرفی شوند، معرفی نشده اند.

 

ادامه مطلب

ام المومنین عائشه صدیق رابهتربشناسید

بالاترین افتخاری که برای حضرت عایشه می‌توان ذکر کرد این است که بنابر تصریح احادیث و روایات صحیح، حضرت عایشه رضی‌الله‌عنها در هر دو جهان به شرف همسری سرور کائنات، محبوب رب‌ العالمین حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم نایل شده است.

ادامه ی سیره ی مادرمومنان درادامه ی این مطلب.....

ادامه مطلب

سایر صفحات : 1