پیوندها

موضوعات مطالب

نگاهی به زندگی‌نامه مولانا احمد نارویی- رحمه‌الله-

خداوند متعال همواره به‌وسیله مردان راستین راه حق دین کامل‌اش را نصرت و یاری می‌فرماید. مشیت الهی چنین است که مردانی را برای خدمت دین حنیف‌اش تربیت و پرورش می‌دهد و سپس به عمر آنها برکت عطا می‌کند. یکی از این شهسواران کاروان اهل حق، دلسوز واقعی جامعه اهل‌سنت ایران و مدرس مشفق دارالعلوم زاهدان مولانا احمد نارویی -رحمه‌الله- بود که به حق می‌توان ایشان را در زمره زعماء و رهبران جامعه اهل‌سنت دانست.

ادامه مطلب

کاک احمد مفتی زاده

استاد احمد مفتی زاده در بهمن ماه سال 1311 ه . ش د رخانواده ای اهل علم و فرهنگ مشهور به خانواده ی مفتی در سنندج چشم به جهان گشود . وی فرزند محمود مفتی و ایشان نیز فرزند علامه عبد الله دشه ای می باشندکه وی نیز اهل روستای دشه از توابع شهرستان پاوه بوده که بعدها در سنندج اقامت گزیده است .علامه دشه ای دوران طلبگی را در مناطق مختلف کردستان ایران و عراق به تحصیل علوم دینی سپری کرده و بعدها یکی از عالمان مشهور زمان خود می گردد...

ادامه مطلب

شیخ محمد ضیایی

شهیدراه سنتشيخ محمد ضيايي فرزند محمد صالح فرزند اسماعيل فرزند شمس الدين روز چهارشنبه 13 تير ماه 1318 (هـ.ش) مطابق با 17 جمادي الاول 1358 (هـ.ق) در خانواده اي مومن و متدين در روستاي هود از توابع بخش اوز لارستان فارس متولد شد. پدرش حاج محمد صالح امام جماعت روستا بود و اين منصب را از آبا و اجدادش كه همگي تا پنج پشت امام جمتعت و قاضي هود بودند به ارث برده بود.

ادامه مطلب

سيد قطب (عالمی درقفس)

شهیدسیدمحمدقطب

 

"سيد قطب"در سال۱۹۰۶ ميلادى در روستاى «موشه» از توابع استان اسيوط مصر كه به روستاى عبدالفتاح نيز معروف است، ديده به جهان گشود. روستاى موشه يا موشا از نظر جغرافيايى در يكى از سرزمين‏هاى مرتفع مصر و كنار رود خروشان نيل واقع است. اكثر اهالى روستاى موشه مسلمانند و اقليتى پيرو دين مسيحيت در اين روستا زندگى مى‏كنند.

ادامه مطلب

مولوی عبدالعزیز ملازاده

مولوی عبدالعزيز در سال 1295 هـ . ش /1335 هـ . ق / 1916 م در روستاي دپكور شهرستان سرباز واقع در جنوب شرقي بلوچستان به دنيا آمد . خانواده و خاندان او به فضائل ايماني و اخلاقي معروف بودند و به خاطر زحمت هايي كه براي افراد جامعة خويش انجام داده بودند ، در ميان اجتماع جايگاه ويژه اي داشتند . عبدالعزيز از همان كودكي داراي هوش و استعداد خوبي بود و حركات و سكنات بسيار سنگين و باوقاری داشت.مولاناعبدالعزیز

ادامه مطلب

زندگینامه مولوی شیخ علی دهواری

 

مولوی شیخ علی دهواری یکم مردادماه 1339 در روستای آسپیچ شهرستان سراوان در یک خانواده ی مذهبی دیده به جهان گشود. تحصیلات دوره ی ابتدایی را در روستای آسپیچ و دوره ی متوسطه را در شهر سراوان در سال 1359 به پایان رساندند و در کنار آن تعطیلات تابستانی را در حوزه ی علمیه ی عین العلوم گشت به فراگیری علوم شرعی می پرداخت و به دلیل اشتیاق وافر به علوم شرعی در سال 1360 پس از دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه بین المللی مدینه منوره عازم سرزمین وحی؛ عربستان سعودی گردید. و هفت سال از بهترین دوران زندگی خویش را در شهر رسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم) دانشگاه مدینه منوره به کسب فیض از علما و دانشمندان و اساتید آن پرداخت و در رشته علم حدیث با رتبه ممتاز از آن مرکز علمی فارغ التحصیل گردید

ادامه مطلب

مولانا محمدعمر سربازی رحمه‌الله

من میان مدح و گریه می‌تنم/ یا بگریم یا بگویم چون کنم
گر بگویم فوت می‌گردد بکا/ ور بگریم چون کنم مدح و ثنا

 


نوشتن دربارة عالمان و کاملانی که کارنامة خدمات و کمالاتشان گسترة وسیعی را در برگرفته و آفاق را درنوردیده است، چندان آسان نیست و می‌طلبد جمعی توانا از اهل قلم به انجام چنین کاری همت کنند. اما نگارنده با علم به ‌بضاعت کم و قلم نوباوة خود، با اشارة استادی فرزانه و شفیق، جرأت یافت همچون خریداران یوسف، عرض ارادتی به آستان مردی از تبار عارفان و مردان خدا داشته باشد و با اظهار محبت به بندگان نیک الهی، بهانه‌ای برای نزدیک شدن به مولای بی‌همتایش جست‌و‌جو کند.

ادامه مطلب

بیوگرافی شیخ مشاری العفاسی...

نام : مشاری بن راشد العفاسی

کشور : کویت

بیوگرافی

شیخ مشاری راشد العفاسی در روز یکشنیه یازده رمضان سال ۱۳۹۶ هـ ق موافق با ۱۹۷۶م  دیده به جهان گشود.

در آموزش قرآن شیوه تدریجی را در پیش گرفت تا اینکه موفق به حفظ کامل قرآن کریم گردید، و سپس در راستای مهارت در آن روانه ی مصر شد تا از محضر شیخ قرائات در عصر خود یعنی شیخ احمد بن عبدالعزیز الزیات رحمه الله بهره جوید  که در این راستا توانست کل قرآن به روایت حفص از عاصم از طریق شاطبیه را نزد ایشان بخواند، و نیز قرآن را در نزد علامه ابراهیم علی شحاته السمنودی قرائت نمود شخصیتی که قاریان برجسته ای چون شیخ خلیل الحصری و محمد صدیق المنشاوی و عبدالباسط عبدالصمد و شیخ اسماعیل در نزد وی قرآن خواندند. در نزد ایشان سوره فاتحه را خواند و اجازه شفاهی شیخ را کسب نموده و باقی قرآن را در نزد شاگرد ایشان یعنی شیخ عبدالرافع الرضوانی خواندند به گونه ای که قرآن کریم را به صورت کامل و در دو روایت حفص از طریق شاطبیه قرائت نمود.

پس از مدتی شبکه ای ماهواره ای به اسم خود گشود که مجموعه ای از تلاوتهایش و نیز سرودهای تصویری که اجرا نموده و نیز ادعیه و اذکار با صدای خودش را پخش می کند، و پس از آن شبکه قرآن العفاسی را گشود که طی بیست و چهار ساعت شبانه روز تلاوت ایشان را پخش می کند.

شیخ مشاری العفاسی با صدای زیبا و دلنشینش که آنرا در راستای خدمت به اسلام به کار برده شناخته شده است. ایشان داری آثار ارزشمند صوتی از قرائتهای مختلف، سرودهای اسلامی و نیز اذکار و همچنین متون علمی می باشد.

 

منبع : نور دانلود
لینک ثابت

شیخ سید عبدالرحیم خطیب

 سید عبدالرحیم خطیب  از بزرگترین علماء منطقه جنوب ایران محسوب می شود که درمدت عمر پر برکتش حامل خیر فراوان در زمینه علوم دینی به مردم این خطه بوده است. زادگاه اجدادی ایشان روستای گیاهدان در جزیره قشم است. این روستا محل سکونت اغلب سادات جزیره قشم بوده است. با این حال خانواده خطیب از سالهای قبل به بندرعباس مهاجرت نموده بودند، به طوریکه پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید احمد قاضی از معتمدین بندرعباس و روستاهای اطراف بوده و برای سالها قضاوت شرعی و امامت جمعه اهل سنت بندرعباس را به عهده داشته است.

ادامه مطلب

شیخ عبدالرحمن خالدی ملقب به سلطان العلما

علامه شیخ الاسلام شیخ عبدالرحمن سلطان العلماء از بزرگان منطقه و شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان در جنوب ایران بوده‌است. نام کامل وی: شیخ عبدالرحمن بن یوسف الخالدی المخزومی. نسب ایشان به «سیف الله المسلول» خالد بن ولید بن المغیره می‌رسد. ایشان در شهر بستک دیده به جهان گشودند، دوران کودکی در زادگاه وخود وسپس برای کسب علم به مدارس دینی کوهیج رفتند. در نوجوانی برای ادامه تحصیل رهسپار دیار هند شدند، از آنجا به کشمیر ، مکه ، مدینه ، الاحساء ، رفتند. از آنجا نیز به مصر رفتند ودر دانشگاه ازهر شریف تحصیل علم نمودنمد. سپس به بستک مراجعت نمودمد ودر آنجا مدرسه ساختند و به کودکان آموزش می‌دادند. در بستک قوام السلطنه لقب «سلطان العلماء» به ایشان دادند. ایشان در مدرسه خود مشغول تدریس بودند تا اینکه در سال ۱۳۲۶ هحری قمری ودر اثر اغتشاش بستک را ترک نمودند ورهسپار بندر لنگه شدند. در آنجا مدرسه «الرحمانیه» بنیادگذاری نمودند وبه دانش آموزان علوم شرعی ودینی تعلیم می‌دادند. ایشان در سال ۱۳۶۰ هجری قمری در لنگه این دار فانی را بدرود گفتند.

لینک ثابت

سایر صفحات : 1