پیوندها

موضوعات مطالب

زمانی که حرمت ایمان هم باعث صیانت خون نمی شود

عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ مَسْعُودٍ رضى الله عنه قَالَ : قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صلى الله عليه و سلم : لا يَحِلُّ دَمُ امْرِئٍ مُسْلِمٍ يَشْهَدُ أَنْ لا إلَهَ إِلاَّ اللَّهُ وَأَنِّي رَسُولُ اللَّه إلاَّ بِإِحْدَى ثَلاثٍ : الثَّيِّبُ الزَّانِي , وَالنَّفْسُ بِالنَّفْسِ , وَالتَّارِكُ لِدِينِهِ الْمُفَارِقُ لِلْجَمَاعَةِ .
عبد الله بن مسعود رضى الله عنه مي فرمايد : رسول الله صلى الله عليه و سلم فرمودند : ريختن خون هيچ شخص مسلماني که گواهي مي دهد اله بر حقي جز خداوند وجود ندارد و من فرستاده ي خدا هستم حلال نيست مگر به يکي از اين سه چيز : 1 ـ زن شوهر داري که زنا بکند . 2 ـ کسي که عمداً قتل نفس کرده باشد . 3 ـ کسي که دينش را رها کرده و از جماعت مسلمين خارج گردد .
لینک ثابت

احادیثی که در فضیلت عثمان بن عفّان(رض)آمده­اند

او را به بهشت بشارت دهید :ابوموسی(رض) روایت می‌کند که : در یکی از باغات مدینه، خدمت رسول خدا(ص) بودم که مردی در باغ را کوبید. نبی خدا(ص) فرمود : «اِفْتَحْ له و بَشِّرْه بِالجَنَّةِ.» در را که باز کردم ابوبکر را دیدم و او را به آنچه رسول خدا(ص) گفته بود بشارت دادم و او نیز خدا را حمد و سپاس گفت. سپس بار دیگر مردی در را زد. رسول خدا(ص) همان عبارت پیشین را تکرار نمود. من هم در را که باز کردم دیدم عمر پشت در است واو را به سخنان نبی خدا بشارت دادم و او نیز شاد شد و خدا را سپاس گفت. بعد از گذشت مدّتی بار دیگر در باغ زده شد واین بار رسول خدا(ص) فرمود : «اِفْتَحْ له و بَشِّرْه بالجَنَّه علی بَلْوی تُصِیبُه.» وقتی که در را باز کردم، عثمان را دیدم و او را از سخن رسول خدا(ص) آگاه نمود. او نیز با حمد و ثنای خدا در جواب گفت : «اللهُ مُسْتَعانُ : خداوند یار و یاور ماست.»

ادامه مطلب

خدا و رسول خدا از هر چیز برای او محبوبتر باشد

حدیثی زیبا از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)

(اینكه خدا و رسول خدا از هر چیز برای او محبوبتر باشد)

 

أنس بن مالك ا از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) روایت مىكند كه فرمودند: ((ثَلاَثٌ مَنْ كُنَّ فِیهِ وَجَدَ حَلاَوَةَ الإِیمَانِ أَنْ یَكُونَ اللَّهُ وَرَسُولُهُ أَحَبَّ إِلَیْهِ مِمَّا سِوَاهُمَا، وَأَنْ یُحِبَّ الْمَرْءَ لاَ یُحِبُّهُ إِلاَّ لِلَّهِ، وَأَنْ یَكْرَهَ أَنْ یَعُودَ فِی الْكُفْرِ كَمَا یَكْرَهُ أَنْ یُقْذَفَ فِی النَّارِ)). متفق علیه(البخاری فی الإیمان رقم (16) ومسلم فی الإیمان رقم (43))

«كسی كه این سه خصلت را داشته باشد، شیرینی ایمان را میچشد، یكی اینكه: خدا و رسولش را از همه بیشتر دوست داشته باشد، دوم اینكه: محبتش با هر كس، بخاطر خوشنودی خدا باشد. سوم اینكه: برگشتن به سوی كفر، برایش مانند رفتن در آتش، ناگوار باشد.»

لینک ثابت

سایر صفحات : 1