پیوندها

موضوعات مطالب

در توبه باز است

dare-tovbeگردآوری: ابوخالد محمدی

{یا ایها الذین امنو توبو الی الله توبة نصوحا} [ تحریم 8]

(ای مومنان به درگاه خدا برگردید وتوبه ای خالصانه کنید)

برادران وخواهران خداوند تبارک وتعالی در بسیاری از آیات ما را به سوی توبه فرامی خواند واین یکی از آیاتی است که خداوند در کلامش ما را به توبه امر کرده است و خداوند تبارک وتعالی در آیه ای دیگر می فرماید:

{و من لم یتب فاولئک هم الظالمون}

(کسانی که به درگاه خدا توبه نکنند از ظالمان وستمکارانند

ادامه مطلب

مثبت‌نگر باش! (داستانی زیبا در مورد یک جوان مثبت‌نگر)

در دههٔ سی میلادی، دانشجوی جدیدی در یکی از دانشگاههای مصر وارد دانشکدهٔ کشاورزی شد. هنگامی که وقت نماز فرا رسید بدنبال جایی گشت تا در آن نماز بخواند. به او گفتند که در دانشکده جایی برای نماز خواندن وجود ندارد؛ اما اتاق کوچکی در زیرزمین هست که می‌توانی در آن نماز بخوانی!

دانشجو به اتاق موجود در زیرزمین رفت، در حالی که در مورد افراد داخل دانشکده تعجب کرده بود که چرا به نماز هیچگونه اهمیتی نمی‌دهند؟!

ادامه مطلب

رابطه توکل به خدا با کاهش اضطراب

رابطه ایمان به خدا و اعتماد به حضرت باریتعالی، با توکل بسیار قوی است. خدای متعال در قرآن می فرماید: "و علی الله فلیتوکل المومنون"، یعنی افراد با ایمان به خدا توکل می نمایند. (سوره مائده)

 

در آیه 23 سوره مائده آمده است که "و علی الله فتوکلوا ان کنتم مومنین"، یعنی اگر ایمان دارید، به خدا توکل نمایید.

ادامه مطلب

شفاعت عظمی

آن جايگاه ويژه اي است که همه مخلوقات حتي ابراهيم خليل و موسي کليم نيز آن را آرزو ميکنند. در روز قيامت مردم از حضرت آدم و پيامبران بعد از او تقاضاي کمک ميکنند تا از آن همه سختي رهايي يابند. هيچ کدام از پيامبران خدا خود را لايق آن نميدانند، تا اينکه نوبت سرور آدميان در دنيا و آخرت ميرسد و او نزد خداوند رفته و شفاعت ميکند تا مردم را از آن حالت بيرون آورده و مؤمنان را از کفار جدا سازد و هر کسي را به جزاي عملش برساند.

ادامه مطلب

این است محمد صلی الله علیه وسلم

با سلام و درود بی پایان بر امام انبیاء ، سرور دو جهان ، سید قاب قوسین ، شفاعت کننده گناهکاران در روز قیامت                                 ، ساقی آب کوثر، صاحب براق، محبوب انس و جن، کسی که نه تنها اصحابش محبتش دارند بلکه تنه ی درخت که منبرش بود در فراق او اینقدر می گرید که صدای ناله او را همه می شنوند

ادامه مطلب

حجاب

بسیاری بر این باورند که در اسلام چیزی بیشتر از حجاب از زن خواسته نشده و در واقع نهایت خواسته اسلام از زن را حجاب قلمداد می کنند اما حقیقت غیر از آن است چرا که اسلام زیربنا و عمق طریقتها و اندیشه ها را طراحی کرده و در جامعه جایگاه ویژه برای زن قرار داده ولی متأسفانه امروز این حقیقت از چشم بسیاری از زنان مسلمان پنهان مانده لذا دشمنان اسلام از همین منظر به اسلام تاخته و بر آن عیب می گیرند. یقینا می توان به زندگی زنان مومنه گذشته استدلال نمود و طریقه زیستن آنها را الگویی برای خود قرار داد...حجاب

ادامه مطلب

اهميت ايمان به آخرت و تأثير آن بر رفتار انسان

ايمان به روز واپسين يکي از ارکان ايمان و عقيده اي از عقائد اساسي اسلام است. قضيه بعثت در دنياي پس از مرگ بعد از وحدانيت خداوند پايه دوم عقيده اسلامي است.
ايمان به وقايع عالم پس از مرگ و ايمان به نشانه هاي قيامت از جمله ايمان به غيبيات است که عقل انسان قادر به درک آنها نيست و جز از طريق وحي نبوي راهي براي شناخت آنها وجود ندارد.
بخاطر اهميت به اين روز بزرگ خداوند در بسياري از مواقع ايمان به خودش را به ايمان به روز قيامت ربط مي دهد. همانطور که مي فرمايد:
{ لَيْسَ الْبِرَّ أَنْ تُوَلُّوا وُجُوهَكُمْ قِبَلَ الْمَشْرِقِ وَالْمَغْرِبِ وَلَكِنَّ الْبِرَّ مَنْ آمَنَ بِاللَّهِ وَالْيَوْمِ الآخِرِ } (بقره: 177).
«نيکي اين نيست که چهره هايتان را به جانب مشرق و مغرب کنيد بلکه نيکي (در) کسي است که به خدا و روز آخرت ايمان بياورد...».
ادامه مطلب

قیام ملتهای خاورمیانه و حق کشی حاکمان(متن سخنرانی شیخ الاسلام مولاناعبدالحمید)

شیخ الاسلام مولاناعبدالحمیدمولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، مهمترین علت قیام ملتها در خاورمیانه علیه حکام کشورهایشان را بی توجهی حکام و سران کشورها به خواسته ها و مطالبات مردم عنوان کرد و تعیین سرنوشت ملت بحرین را حق خود آنها دانست و خواستار عدم دخالت دیگر کشورها در مسایل بحرین شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سنی آنلاین، مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در بخشی از سخنان خود در مراسم نماز جمعه اهل سنت زاهدان با اشاره به تحولات جاری در خاورمیانه و قیام ملتها در این مناطق، خاطرنشان کرد:
 
امروزه اگر شما می بینید که در خاورمیانه صدای "الله اکبر" بلند است و خیزش بزرگی در خاورمیانه و در کشورهای اسلامی به وجود آمده است و ملتها علیه رهبران خودشان قیام کرده اند، همه این قیامها نتیجه عملکرد نادرست رهبران این کشورهاست؛ رهبرانی که خدا را فراموش کرده اند و از راه استبداد بر مردم خود حکومت نموده و حرف ملتهای خود را نشنیدند و آزادی مردم را سلب کردند، نتیجه این عملکردها همین است که ملتها علیه آنان قیام کرده اند.
ادامه مطلب

نقش مردان در مدیریت خانواده

سوال: چرا اسلام مردان را قوّام و رئیس خانواده قرار داده و به زنان امر نموده تا در مقابل شوهر تمکین نمایند؟
  
پاسخ: در پاسخ ابتدا باید توضیح داد:‌ قوامیت به چه معناست و جایگاه و محدوده‌اش کجاست و چگونه حقوق مذکور بر آن مرتبط می‌شود؟
از آنجایی‌که در اسلام اصل، خانواده و حفظ کیان آن است، این امر اقتضا می‌کند که این خانواده به مثابه یک مجموعه به هم پیوسته توسط یک نفر مدیریت شود و مدیریت او به معنای قوامیت اوست.
 
ادامه مطلب

مقدمه منظومه شاطبیه در مدح قاریان قرآن(مقاله ای از حافظ مصطفی حسنی زاده)

این مقاله از استادبزرگوارم حافظ مصطفی حسنی زاده میباشدکه سایت سنت راموردلطف خودقراردادندواین مقاله رادراختیارماگذاشتند .

حافظ مصطفی حسنی زاده

ناظم شعبه حفظ و مدرس تجوید

 مدرسه علوم دینی صدرالاسلام بندرخمیر

معرفی مختصر امام شاطبی:

نام ایشان قاسم بن فیره بن احمد الشاطبی است، در روستای خود قرائت را به سبک عرض(در این روش استاد می خواند و شاگرد گوش     می دهد) نز یکی از اساتید متقن به نام شیخ ابی عبدالله بن محمد بن ابی العاص النفذی آموخت و آنگاه قرآن را حفظ کرد و بعد از آن نزد اساتید مختلفی همچون ابی عبدالله محمد بن حُمیَر و این خُذَیل در رشته های مختلف حدیث و لغتیات و ادب و ... آموخت و اکثر کتبی که از اساتید فرا می گرفت, آنرا حفظ      می کرد مانند کتاب سیبویه در علم نحو و  ادب ابن قُطیبه و ...

پس از مدتی در علم مختلف تبهر یافت و به دعوت قاضی الفاضل به قاهره رفت و مدیریت مدرسه فاضلیه قاهره را بر عهده گرفت. ایشان شهرت بسیار پیدا کرده و مردم از نقاط دور و نزدیک به ملاقاتش می رفتند.

ادامه مطلب

آیا تا به حال تشکیل شده اید؟ نظرتان در باره جماعت تبلیغ چیست؟

*** گروهی از آدمهای بیکاراند که وقتشان را در مساجد می گذرانند و وقت مردم را هم می گیرند؟

*** آنها انسانهای بی سوادی اند که بدون آنکه چیزی بدانند مردم را موعظه می کنند؟!

*** گروهی اند که همه اش از احادیث ضعیف و روایات ضعیف استفاده می کنند؟

و....

این جملاتی است که خیلی از اوقات در جامعه، نه از عامه مردم بلکه اغلب از برخی افرادی که تحصیلات دینی یا دانشگاهی دارند شنیده می شود. در مقابل افراد زیادی نیز که خود همراهی با این حرکت را کم و بیش تجربه نموده اند، آن را حرکتی بسیار مبارک و موثر برای فرد و اجتماع می دانند.

ادامه مطلب

انسان، پیشرفت و تکنولوژی، فرهنگ (مقاله ای از شیخ بزرگوار شیخ صالح خردنیا)

صالح خردنیا(مدرس مدرسه دینی صدرالاسلام بندر خمیر)

صنعت و تکنولوژی همواره سیر تحول ، دگرگونی و رشد و ترقی را می پیماید، و روز به روز، بلکه ثانیه به ثانیه درحال رشد و توسعه است. سازندگان و تولیدکنندگان صنایع با یکدیگر رقابت می کنند و بر روند ترقی  روبه رشد آن می افزایند، تا هر روز ابزار جدیدتر و با کارآیی بیشتری را وارد بازار کنند. از جمله آن صنایع در حال رشد و توسعه، ابزار ارتباطی و رسانه ای می باشد، که طی چند سال اخیر تحول و رشد قابل توجهی داشته است. ابزارهایی مثل رایانه،ماهواره،اینترنت، تلفن همراه و گوشی های موبایل که روز به روز با امکانات و قابلیتهای بیشتر و جدیدتری وارد بازار و در اختیار متقاضیان و افراد جامعه قرار می گیردشیخ محمدصالح خردنیا(تصویرمتعلق به سایت بیان است)

ادامه مطلب

پوشش زن در ادیان الهی

پوشش زن در ادیان الهی
 پوشش و عفاف از آن جهت که یک امر فطری است و برای حیات اجتماعی انسان ضرورت دارد، در ادیان و مذاهب الاهی دارای جایگاه خاصی است. تمام ادیان آسمانی، حجاب و پوشش را بر زن واجب و لازم شمرده‏اند و جامعه بشری را به سوی آن فراخوانده‏اند؛ زیرا حیا و لزوم پوشش به طور طبیعی در نهاد زنان به ودیعت نهاده شده و احکام و دستورهای ادیان الاهی هماهنگ و همسو با فطرت انسانی تشریع شده است.
بر اساس اصل لزوم هماهنگی و تناسب آفرینش و قانونگذاری، خداوند لباس و پوشاک را در لابلای نعمت‏های بیکرانش به بشر ارزانی داشت و اشتیاق درونی زنان به «حجاب» را با تشریع قانون پوشش مستحکم ساخت تا گوهرِ هستی «زن» در صدفِ پوشش صیانت گردد و جامعه از فرو افتادن در گرداب فساد و تباهی نجات یابد. بدون تردید جهان بینی و انسان شناسی هر فرهنگ و مکتب، نقش اساسی و مهمّی در انتخاب نوع و کیفیت پوشش دارد.
ادامه مطلب

یک خانه تکانی داخلی

یک خانه تکانی داخلی 

شاید تصاویری زنده از بتکده‌ای را دیده باشی؛ در کنار مردمان بیسواد و ساده‌لوح پروفسرها و دکترها و مهندسها و مخترعان و دانشمندانی را نیز می‌یابی که دو کف بهم چسپانده جلوی روی خود گرفته از سنگهای سخت خارا که پتک سنگتراش آنها را از کوه بی‌جان کنده و نقش و نما داده، طلب راز و نیاز می‌کنند. آن یکی از سنگ می‌خواهد تا گره کور فرمول بمب اتم را برایش بگشاید، و این دیگری می‌خواهد درمان بیماری لا علاج ایدز را بدو نشان دهد، و سومی در بحری دیگر است و چهارمی را حاجتی دیگر…

 

ادامه مطلب

حدودالله درقران_ مقاله استادعبدالظاهرسلطانی

الحمدلله رب العالمين والصلاه والسلام علي رسول الله وعلي آله واصحابه اجمعين.
     به فضل توفیق خداوند و دانش بشر هر روز از زواياي گوناگون مادي ومعنوي جهان پرده اي برداشته شده ونقطه ي كوري روشن مي گردد. قرآن كريم نيز با گذشت بيش از 1400 سال از تاريخ نزولش و كارهاي گسترده اي كه روي آن انجام گرفته است از اين قاعده مستثني نيست، و مي توان با تفحص وتحقيق نكات تازه اي از آن كشف واستخراج نمود كه در اين راستا به نظر مي آيد كار هاي واژه اي ولغوي از اولويتي مضاعف برخوردار باشند، زيرا به دليل فاصله ي زماني بر معناي بسياري از لغات، غبار مجاز،كنايه ، استعاره ، لهجه، اختلاط، منطقه و...  نشسته است وگرچه معناي اصيل آن ها را علماي لغت از نسلي به نسل ديگر منتقل كرده اند اما چه بسيارند كساني كه هنگام تفسير وترجمه ی آيات همان معني ثانوي را در ذهن داشته و بر اساس آن در پي تبيین مفاهيم قرآني بر مي آيند.
بنده با انتخاب موضوع اين مقاله سعي كردم يكي ازتعبيرات قرآني را كه خداوند بارها آن را به خود نسبت داده (حدودالله) و از تجاوز از حد ومرز آن يا نزديك شدن به محدوده ی ممنوع آن اخطار و هشدار داده است تلك حدود الله فلا تعتدوها(1) تلك حدود الله فلا تقربوها(2) مورد باز بيني قرار دهم.
گر چه تقريباً معناي اصيل آن به درستي استعمال شده و مي شود اما در ميان اكثر مفسران ومترجمان وفقهايي كه از حدود خداوند بحث كرده وبرايش اقسام و انواعي قايل شده اند -كه البته بعداً ذكر مي كنيم هيچ كدام در حد اطلاع من به طور مستقل تعبير يا اصطلاح (حدودالله) را مورد بررسي قرار نداده اند و واضح است كه به مصاديق وموارد آن هم نپرداخته باشند.
از اين رو با تعريف كلمه ی (حد) و بیان مشتقات مستعمل آن درقرآن آغاز كرده و پس از آوردن انواع حدود آياتي را ذكر نموده ام كه واژه ی (حدود) در آن ها به كار رفته است. سپس مصاد يق( حدود الله) را در آيات فوق بيان نموده ام.

ادامه مطلب

سایر صفحات : 1 | 2