پیوندها

موضوعات مطالب

سخاوت حضرت جعفر (رض)

حضرت جعفر طیّار (رض)پسر عموى رسول الله (ص)و برادر حضرت على (رض)است.

این نکته قابل ذکر است که تمام این خاندان بلکه آل و اولاد اینها در سخاوت و کرم و شجاعت و دلیرى ممتاز بوده‌اند؛ اما جعفر (رض)به مساکین علاقه‌ى خاصّى داشت و بیشتر نشست و برخاست او با فقرا و مستمندان بود. وقتى از آزار و اذیت کافران به تنگ آمد، اوّل به حبشه هجرت کرد و چون کفّار در آن جا نیز او را تعقیب کردند، در دربار نجاشى بى‌گناهى مسلمانان را بیان نمود (که واقعه آن در فصل اوّل شماره ده گذشت). وى از آن جا برگشته، به مدینه‌ى طیّبه هجرت کرد و در غزوه‌ى مُوتَه به شهادت رسید که این واقعه در آخر باب آینده ذکر خواهد شد.

ادامه مطلب

طلحه بن عبیدالله؛ شهید زنده

ajibعبدالمنعم هاشمی / ترجمه: محمدگل گمشادزهی

«هر کس دوست دارد به مردی نگاه کند که روی زمین راه می رود و وظیفه اش را انجام داده به طلحه بن عبید الله نگاه کند »
پیامبر (صلی الله علیه وسلم)

ادامه مطلب

منزلت أصحاب رسول الله صلى الله عليه وسلم

از آنجا که اصحاب رسول الله صلی الله علیه وسلم سهم بسزایی در تبلیغ دین ورساندن آن به نسلهای بعد دارند وهر گونه خدشه و طعنه در آنها طعنه در دین خدا محسوب می شود لازم است به دیدگاه اعتقادی مسلمانان نسبت به این گروه از مومنان صدر اسلام پرداخته شود .

ادامه مطلب

فرار کننده از آتش

این نوشته داستان توبه جوانی از جوانان صدر اسلام به اسم ثعلبة بن عبدالرحمن است که مرتکب گناه نگاه به نامحرم می شود وچنان توبه ای می کند که خداوند در مغفرت او جبرئیل را بسوی پیامبر می فرستد.

ادامه مطلب

ابوهريره رضي الله عنه (مسلمان مشتاق رؤیت رسول)

عبدالشمس بن صخر، نوجواني از صدها نوجوان قبيله دوس عربي بود كه در گوشه اي از يمن سكونت داشت. كسي به او توجه نمي كرد زيرا يتيم و فقير بود. در دوازده سالگي از نعمت پدر محروم شد و مادرش به تنهايي سرپرستي او را به عهده گرفت. بيشتر كساني كه او را مي شناختند، جز با نام ابوهريره او را به نام ديگري صدا نمي زدند. فقط عده كمي از مردم، او را بنام عبدشمس مي شناختند.
ادامه مطلب

سایر صفحات : 1